Santral Seslendirme
 • Anons 1
 • Anons 2
 • Anons 3
 • Anons 4
 • Anons 5
 • Anons 6
 • Müzik 1
 • Müzik 2
 • Müzik 3
 • Müzik 4
 • Müzik 5
 • Müzik 6

Etkileyici Santral Anonsunun Püf Noktaları

Telefonla iletişim, modern hayatın gerekliliklerinden biri olarak günümüzde önemini koruyor. Dolayısıyla da modern insan, telefon hattında bekletilerek, önceden kaydedilmiş santral anonslarını dinlemek durumunda kalıyor. 2013 yılında Newswire dergisinin yaptığı geniş çaplı araştırmaya göre, herhangi bir nedenle bir şirketi arayanların yüzde sekseni hatta bekletiliyor.

Santral anons püf noktaları

Bu rakamın yüksekliği, santral anons sistemlerinin önemini gözler önüne seriyor. Aynı araştırmaya göre bir kişinin haftalık olarak hatta bekletilme süresi ise ortalama 10 dakika ile 20 dakika arasında değişiyor. Bu araştırmadan da anlaşılıyor ki, bir şirketi arayan insanların hatta bekletilmeleri artık çok alışılagelmiş bir durum. İşte tam da bu noktada şirketlerin hatta bekleyenlere ne dinlettiklerinin ve nasıl bir sesle dinlettiklerinin altını çizmek gerekiyor.

Hatta bekletilen kişilerden özür dilemek gerekir mi?

Bir çok santral anonsunda “Hatta beklettiğimiz için özür dileriz” gibi bir mesajla karşılaşılıyor. Peki hatta sabırla bekleyen kişilerden özür dilemenin etkileri nedir? Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, hatta beklerken karşılaşılan “özür mesajları”, arayan kişide olumsuz bir etki uyandırıyor ve bekleme konusunda daha sabırsız olmalarına yol açıyor. Özellikle canlı olmayan, yani kişiye özel olmayan “beklettiğimiz için özür dileriz” mesajlarının olumsuz etkisinin daha fazla olduğu saptanmış.

Uzmanlar, bir müşteri destek hattını arayan kişilerin banttan özür mesajlarıyla karşılaşmalarının, arayan kişilerde “firmanın sürekli sorunlarla meşgul olduğu izlenimi” edineceğini düşünüyorlar. Sonuç olarak, “Beklettiğimiz için özür dileriz” mesajı, her ne kadar iyi niyetli olsa da, günümüz dünyasında pozitif olarak algılanmıyor.

Peki bir şirket, günümüzün anlayışı çerçevesinde arayanları hatta bekletirken, santral anons metinlerini nasıl hazırlamalı? İşte bazı ipuçları:

Hatta bekleyen müşterilerinize alternatifler sunun

Hatta bekletme sırasında müşterilerinizin ve potansiyel müşterilerinizin sabırla beklemeleri için onlara çeşitli alternatifler sunabilirsiniz. Örneğin tahmini bekleme süresini anons edebilir, diledikleri takdirde bekleme müziğini devre dışı bırakacakları bir seçenek oluşturabilirsiniz.

Telefonda beklemek istemeyenler için geliştireceğiniz üçüncü alternatif, yani bekleme süresi sonunda müşteri temsilcisine iletilmek üzere mesaj bırakmalarını sağlamak, arayan kişiler tarafından tercih edilebilir. Arayan kişilere ne kadar çok alternatif sunarsanız, beklemekten dolayı strese girmelerine o kadar çok engel olabilirsiniz.

Uygun Fiyat

Hedef kitlenizin dilini kullanın

Santral anons metinlerini hazırlarken hedef kitlesinin dilini kullanmaya dikkat etmek gerekiyor. Örneğin gençlere hitap eden bir sosyal aktivite merkezinin santralinde çalan müzikle, opera salonun bekleme müziğinin aynı olması etkili sonuç vermiyor. Anonsu seslendirecek kişinin sesi, yaşı, ses tonunu ve hitap dilini seçmeye de en az bekleme müziği seçimi kadar önem vermek gerekiyor. Hedef kitlenizin yaş aralığını, kültürel durumunu, ilgi alanlarını ne kadar iyi tanırsanız, o kadar etkileyici bir santral anonsu hazırlayabilirsiniz.

Bekleyenlerin zamanını boşa harcamayın!

Hatta bekletme ve arayanlara reklam dinletme süresinin ortalama 40 saniye olması tavsiye ediliyor. Bu süreyi iyi değerlendirerek arayan kişilerin ilgisini çekecek faydalı bilgiler anons edebilirsiniz. Örneğin bu süre içinde piyasaya yeni çıkardığınız üründen ya da avantajlı bir hizmetinizden kısaca bahsedebilirsiniz. Arayan kişilerin müşteri temsilcisine sorması muhtemel olan genel sorunların çözümüne yönelik ipuçlarını da bu süre içinde verebilirsiniz. Bu sayede arayanlardan bazı kişilerin sorunlarını çözmüş olabilir, ya da ileride böyle bir sorunla karşılaşırlarsa ne yapacaklarını önceden anlatarak müşteri memnuniyetine katkı sunabilirsiniz.

Dozunda mizah stresi azaltır

İletişimde çok ciddiyet gerektiren bir iş kolunda değilseniz, hatta bekleyen müşterilerinizi rahatlatmak için santral anons mesajlarınıza dozunda mizah karıştırabilirsiniz. Bu sayede müşterileriniz hatta beklerken strese girmemiş olur.

Bizimle ilgilendiğiniz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Sitemizde ilginizi çekebilecek diğer başlıkları aşağıda bulabilirsiniz. Bir sonraki ziyaretinizi sabırsızlıkla bekliyoruz, yeniden görüşmek üzere 🙂

Santral anons nasıl yapılır derseniz sizi şuraya alalım