Santral Seslendirme
 • Anons 1
 • Anons 2
 • Anons 3
 • Anons 4
 • Anons 5
 • Anons 6
 • Müzik 1
 • Müzik 2
 • Müzik 3
 • Müzik 4
 • Müzik 5
 • Müzik 6

Santral Anons Nedir, Nasıl Hazırlanır?

Santral anons, diğer adıyla santral seslendirme, herhangi bir kullanıcının santrali aradığı zaman müşteri temsilcisine bağlanmadan önce duyduğu tüm yönlendirmelerin genel adıdır. Santral anons yayını vermek isteyen kurumlar ve firmalar, profesyonel kişilerle çalışmalıdır. Santral anonsun yapıldığı stüdyo ortamı, seslendiren kişinin ses tonu ve yönlendirmeler oldukça önemlidir.

Santral anons nedir

Özellikle müşteri gözündeki marka ve kurum imajını güçlendirebilmek, daha kurumsal bir profil çizmek istiyorsanız seslendirme ajanslarından destek alabilirsiniz. Santral anonsların doğru bir şekilde yapılması için özen gösterilmesi gereken bazı püf noktaları bulunuyor. Santral anons hazırlanırken dikkat etmeniz gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

Metin Hazırlama

Santral ses anonsu oluşturmak için ilk olarak metin hazırlanır. Hazırlanan metnin kapsamlı ve anlaşılır olmasına özen gösterilmelidir. Hazırlanan metin, seslendiricilerin profesyonel ekipmanlar eşliğinde metni okumasıyla birlikte ses kaydı tamamlanır. Santral anonsların seslendirilmesinde Türkçeye hâkimiyet, tonlamalar ve telaffuzlar müşterinin en çok dikkatini çeken detayların başında gelmektedir. Hazırlanan santral anons kaydı ne kadar kaliteli olursa, firmaya olan geri dönüşleri de o denli faydalı olur.

Uygun Bekletme Müziği Seçimi

Anons seslendirme kaydı ve bekletme müziği senkronize olmalıdır. Eğer seçtiğiniz bekletme müziği, santral anonsundan daha yüksek seste duyuluyorsa bu durum karmaşaya yol açabilir. Uygun bekletme müziği seçilmeli ve seslendirme sanatçısının ses tonuna uygun bir düzey ayarlanmalıdır.

Anonsu Yapan Kişinin Ses Tonu

Bekletme müziği ve santral anonsu seslendirecek kişinin ses tonu mutlaka uyumlu olmalıdır. Örnekle açıklamak gerekirse, anonsu yapan kişinin ses tonu yumuşak, seçtiğiniz bekletme müziği canlı değilse uyumsuz bir hava hâkim olabilir. Hem bekletme müziği, hem de anonsu yapan kişinin ses tonu anonsun estetik durması için önemlidir.

Doğru Yönlendirme Yapma

Santral karşılama, arayan müşterinin ihtiyaç duyduğu departmana yönlendirme konusunda doğru dizayn edilmelidir. Sizi yurt dışından arayan müşterileriniz, İngilizce bilmeyen personellerin çalıştığı dahili hatta yönlendirilirse bu durum müşteriniz ve personeliniz için zaman kaybı oluşturacaktır.

Santral anons nasıl yapılır

Santral Robot Sesi Seçimi

Santral robot sesi seçimi yaptıktan sonra, yapılacak tüm anonsların aynı kişi tarafından okunması önemlidir. Seslendirmeyi yapacak olan kişi anlam bütünlüğünü koruyacak şekilde anonsu gerçekleştirdiği zaman daha kurumsal bir imaj yaratabilirsiniz.

Santral Anonsun Faydaları

Santral anonsları, yoğun arama trafiği esnasında maliyeti az hızlı bir çözüm yöntemidir. Çağrı merkezi hatları, diğer müşterilerle ilgilenirken gelen çağrıların trafiğini yönetebilmek için santral anons kullanımı iş verimini arttırmaktadır.

Özellikle yurt dışından arayan müşterileri kaybetmemek adına farklı dil desteği de verilebilir. Yabancı dillerde yapılan santral anonslarda en çok İngilizce, Almanca, Arapça ve Rusça kullanılıyor. Firmanızı, müşterilerinizi ve hedef kitlenizi analiz ederek yabancı müşterilerinize uygun santral seslendirme çalışması yapabilirsiniz.